Hoppas ni har en trevlig helg var ni än är! Här i Philadelphia körde vi igång helgen igår med Stellas balett på förmiddagen, sen när vi hade hämtat Kitty på skolan bakade vi pumpamuffins med massor av kryddor, lite som mjuk pepparkaka, mmm, lägger upp recept som jag hoppas att jag kommer ihåg i huvudet… På kvällen gick vi ut och åt middag med kompisar, vi har försökt få ihop en ”dubbeldate” sedan mars, hur galet är det? Svårt när två barnvakter, jobb, resor etc ska koordineras. Trevligt var det i alla fall! Nu grejar jag hemma medan Kitty, Jeff och Stella gick iväg till Kittys första fotboll för säsongen. Det är regnigt och fuktigt här, urk, man blir svettig bara man går utanför huset.
Det här är en ögonblicksbild, enda gången Stella inte höll min hand (eller helst hela mig) under hela lektionen. Efter måndag-torsdag på dagis vill hon bara hålla sig så nära mamma som möjligt hela fredagarna tror jag. Rätt så mysigt i och för sig!
Precis kommit hem efter två veckor i USA, härligt att läsa ikapp i bloggen! Fick inte till alls så mycket shopping som jag hade hoppats på (inte så lätt med barnen ju…) så nu får det bli lite nätshopping hemifrån under hösten istället. Inte helt fel det heller 🙂
Åh, nästan omöjligt att shoppa med barn omkring sig, nätshopping bra mycket lugnare 🙂 Hoppas att det var en rolig resa!
Åh, sötaste ballerinan jag sett!!
Absolut! Måste fixa balettskor och dräkt till henne, känner mig som en slapp mamma som inte köpt något sånt än… Äsch, hon klarar sig rätt bra.
Hihi, tycker strumpisarna funkar bra!!
Är det hennes tyllkjol? Min stella skulle bli grön av avund om hon såg den;-)