Till dagis igen

20120529-090407.jpg

Huvudet är inte riktigt med efter långhelgen, kom hem med Stellas lunchlåda i handen… Tur att det bara är att gå över gatan!

4 tankar om “Till dagis igen

  1. Finns det kylskåp så man kan skicka med dem riktig lunch eller blir det bara frukt och smörgås och liknande?
    Gud vad fantastiskt det är att man får mat på dagis och i skola i Sverige, det är ju extremt få länder som har det så.

    • Ja på Stellas dagis finns det kylskåp, så himla bra för då är det bara att skicka med goda middagsrester och en yogurt 🙂 Verkligen fantastiskt med maten i Sverige, tror att barnen kan lära sig mycket genom att äta en gemensam måltid tillsammans också!

  2. Ibland är inte huvudet med – jag cyklade till affären med soppåsen i cykelkorgen och den var kvar när jag kom hem……………….

  3. Skolmaten i vissa skolor är ju under alla kritik eftersom personalen inte har någon som helst utbildning i näringslära. Bert Karlsson har varit runt och gjort en del forskning och den var visst ganska skrämmande. Men det finns undantag och eldsjälar även här. Kunskap i näringslära borde ju vara villkor för att får laga skolmaten.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s